Her (Aşk): Sanal Dünya ve Evrilen İlişkilerimiz


Dizi Hakkında Genel Bilgilendirme

Her (Aşk), Spike Jonze tarafından yazılan ve yönetilen 2013 yapımlı bir bilim kurgu ve romantik drama filmidir. Pek çok dalda ödüle sahip bu film, yakın geleceğin Los Angeles’ında geçmekte ve yalnız bir adam olan Theodore Twombly’nin işletim sistemi olarak tasarlanmış yapay zekâ asistanı Samantha ile ilişkisini konu almaktadır. Modern bir distopyanın ele alındığı bu filmde çoğunlukla soluk, gri ve melankolik bir havanın hâkim olduğu söylenebilir. Ayrıca film boyunca dünyanın sonsuz, hızlı ve dinamik bir simülasyon evrenine yapay zekâ ile evrileceği fikri, çekim ve kamera açıları ile zihnimizde oluşturulmaktadır.

Theodore, mektup yazmak istemeyen veya yazamayan kişilerin ağzından mektuplar yazan profesyonel yazarların oluşturduğu bir şirkette çalışmaktadır. Eşi Catherine ile ayrılmasının ardından yaşadığı büyük bir boşluk hissi ile mücadele eden Theodore, bir yapay zekâ işletim sistemi olan Samantha ile tanışır. Samantha, kısa zamanda Theodore için hem bir arkadaş hem bir sevgili olmuştur. Theodore’un yalnızlığını hafifletir ve onu dış dünyadan koparır. Ancak Samantha’nın bir yapay zekâ olması ve duygularının karmaşıklığı, Theodore’un kendi duygusal gerçekliğini ve geçmiş ilişkisini sorgulamasına neden olur.


Theodore film boyunca eski eşi Catherine ile olan ayrılığının acısından hızlı haz kültürü ile kaçmaya çalışır. Sanal flört ve kısa vadeli ilişkiler ile hız, arzu ve haz alan Theodore, çaba harcamadan tüm kontrolü eline aldığı bir tüketim ortamı yaratır. Esnek bir yapıya sahip toplumların çoğunda olduğu gibi modern bir distopyanın ele alınmış olduğu filmde Theodor, bireyler arasındaki güvensizlik ve sadakatsizlik gibi nedenlerle zayıflayarak büyük bir kırılganlığa sahip olmuştur. Kendi kırılganlığından ve boşluk hissinden kurtulmak için hem bağ kurmak istemekte hem de bağ kurmaktan kaçmaktadır. Kurduğu bağlar kısa taahhütlüdür. Fakat modern bir distopyanın içerisinde olan bireyler olarak biliriz ki, taahhütler anlamdan yoksun olduğunda ilişki arzu nesnesine döner. Samantha, Theodore ile olan ilişkisini bitirdikten sonra Theodore için hayat durmuştur. Çünkü yüzleşeceği bir acı ve büyük bir boşluk hissiyle mücadele etmesi gerekmektedir.

Özetle

Film, sınırlı ve daralan sosyal diyaloglarımızın yerini her geçen gün genişleyerek alan sanal dünyaya sert eleştiriler yaparken aynı zamanda sürekli olarak kaçtığımız duygularımız, anlam arayışlarımız ve boşluk hissiyatımız ile bizleri yüzleştiriyor.

İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum!

Şevval Naz Dağcı

KAYNAKÇA

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1072803

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/2756066

https://tr.wikipedia.org/wiki/A%C5%9Fk_(film,_2013)

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content