Narsistler Bir İnsanı Baştan Sona Nasıl Yok Eder?

 

  • Narsist insanlar, genellikle sürekli olarak başkalarının duygularını geçersiz ve yanlış sayar. Sonunda karşısındaki kişi hissettiklerinin ve düşündüklerinin çoğundan şüphe eder.
  • Narsist insanlar, kişinin empatisini ve iç gözlemini bozar, bu da kişinin sahip olduğu yetenekleri yerine karakter kusurları olduğunu düşünmesini sağlar.
  • Umursuyormuş gibi davranan bir narsist, sabote etmek için bir kişinin hayatına sızabilir.

Bir narsistin en büyük silahı, bir insanı kendisine düşman etmek olabilir. Bir narsist, dört tekniği kullanarak, içten dışa saldırarak bir kişinin zihinsel sağlığını sinsice bozabilir. Bu manipülasyonların farkında olan bir kişi, benliğinin çeşitli yönleri tehlikeye girmeden önce kaçabilir.

Başlangıçta, kişi narsist bir partnerin narsist olmaktan başka bir şey olmadığına inanır. Sevecen, destekleyici ve özenli olan partner, genellikle güven kurarak bir kişiyi hazırlar ve ardından nasıl olduğunu anlamadan incitici bir davranışla onlara zarar verir. Bu ihlal kişinin karakteri gibi görünmediği için, kişi şaşırır. Çatışma ve dramadan kaçınmak isteyen kişi, genellikle bunu kişisel bir olay olarak görür ve halının altına süpürür.

 

Bunu yaparken kişi narsistin ilk manipülasyonuna kapılır; kendi duygularının geçerliliğinden şüphe eder ve narsistin duruma bakış açısını daha inandırıcı bulur. Sonraki birkaç ay içinde kişi defalarca incinir, sonra kendi duygularına ve bakış açısına güvenemeyeceğine ve bu duyguların ve özelliklerinin yanlış olduğuna ikna olur.

 

Eğer kişi kendinin savunmaya karar verirse, bu genellikle soruna yol açar. Bencil bir hareketin ardından, narsist bütün yanlışlarını reddeder ve suçu kişiye yükler. Durumu kendi lehine bozan narsist, senaryodaki kurban gibi davranır ve sıklıkla gerçekten haksızlığa uğrayan kişiyi suçlar. Kişi konumunu savunmaya ve açıklamaya devam etmeye çalışırken, narsist onun sözlerini, kendisini “kötü adam” gibi hissettirecek şekilde çarpıtır. Manipüle edilmek genellikle çileden çıkarıcıdır ve kişinin çileden çıkmasına neden olabilir. Haksız bir şekilde kışkırtılmasına ve saldırıya uğramasına rağmen “kontrolden çıkmış” hissetmek, kişinin ayrıca yaygın bir utanç ve kendinden şüphe duymasına neden olur. Bu, narsist bir partnerin kişinin kendisine olan inancını yıkmasının ikinci yoludur.

Çoğu zaman, bir narsist, duygusal yeterliliği olan bir kişiye ilgi duyabilir. Empatik bir kişi genellikle diğerlerine karşı duygusal olarak uyumludur, içe dönüktür ve kendinin farkındadır. Ancak zaman geçtikçe narsist içgüdüsel ve bilinçsiz olarak eşinin kendisinde olmayan bir şeye sahip olduğunu fark eder. Bir narsistin öz-farkındalığı olmaması ve gerçek empati kuramaması nedeniyle, anlamadığı bir şeye sahip olan biri tarafından tehdit edildiğini hisseder.

 

Ne yazık ki, bir narsist kendini küçük hissettiğinde büyük davranır. Bir kişinin hediyelerini değersizleştirerek ve üstün davranarak, ilişkideki gücü uygunsuz bir şekilde alır. Bu noktada narsist, “Çok fazla düşünüyorsun” diyebilir. “Çok duygusalsın.” “Çok hassassın.” “Yumuşaksın.” Bu, narsistin kişinin benlik duygusuna zarar vermek için kullandığı üçüncü yöntemdir. Narsist kişinin en gelişmiş yeteneklerini küçümserken bu, karşısındaki kişinin sofistike taraflarını karakter kusurları olarak görmesine neden oluyor.

Bu olurken, narsist de belirli şekillerde yardım teklif eder. Bir kişi bunu, narsistin aldatıcı kişiliğine karşılık olarak bulunan şefkat olarak görebilir, ancak aslında kontrolü ele geçirmeye çalışıyor olabilir. Örneğin, narsist, bir kişiye paradan tasarruf etmesi için arabasını tamir etmeye yardım etmeyi teklif edebilir. Ancak işi tamamlaması aylar alır ve kişi ulaşım için ona bağımlı kalır. Kişinin etrafındakilerle de benzer bir dinamik oluşabilir. Narsist, kişinin yakın çevresindeki kişilere yaklaşmaya çalışabilir. Daha sonra bu insanları daha fazla kontrol elde etmek veya kişiye ihanet etmek veya aldatmak için kullanır ve diğer insanları da kendi yanına çeker. Narsist, kişinin hayatına sızarken, onu çeşitli şekillerde çözmeye çalışır ki bu, bir kişiyi özünde yok etmeye çalıştığı dördüncü yoldur.

 

Bir kişiyi istismara hazır hale getirmek, onu duygularından şüphe etmesi için manipüle etmek, en iyi nitelikleri konusunda utanç yaratmak ve manipülatif bir şekilde bağımlılık yaratmak, bir narsistin bir kişiyi içten dışa yok etmesinin dört yoludur. Bu sinsi girişimlerin farkında olmak, bir kişinin saldırıyı erken görmesine ve benlik saygısına büyük zarar vermeden kaçmasına yardımcı olabilir.

Çeviren: İrem Kaptan

Kaynak

https://www.psychologytoday.com/intl

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content