Doğanın İyileştirici Gücü

Neden cihazlarından uzaklaşmaya ve dışarı çıkmaya ihtiyacın var?

 

  • Açık havada fiziksel aktivite yapmanın veya sadece temiz hava almak için dışarıda oturmanın sağlık açısından bir çok yararı var.
  • Doğayla iç içe olmak diğer kazanımların yanı sıra kortizolu düşürür, kalp atış hızını düşürür, bağışıklığı güçlendirir ve ruh halini iyileştirir.
  • Güneş ışığı, duygudurum bozukluklarını iyileştirmede ve hastalıkları önlemede rol alan D vitamini ihtiyacını karşılar.

Uzun zamandır bütüncül bir sağlık planının parçası olan doğada zaman geçirme taraftarıyım. Az bir miktarda bile olsa dışarıda vakit geçirmek fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak sağlığı olumlu yönde etkileyebilir. Özellikle zor zamanlarda bilgisayardan, telefondan veya televizyondan uzaklaşmak ve açık hava aktivitelerden faydalanmak sağlığınıza yararlı olabilir.

Dışarıda Zaman Geçirmenin Fiziksel Faydaları/Yararları

Araştırmalar kendini doğaya kaptırmanın vücudumuzu etkilediğini gösteriyor. Dışarıda zaman geçirmek genellikle yürüyüş, koşu, bisiklete binme ve doğa yürüyüşü ile ilişkilidir. Herhangi bir egzersiz stresi azaltabilir, ağrıyı ve beyin işlevlerini iyileştirebilir, yaşlanmayı ve kalp hastalığını azaltabilir. Oysa ister egzersiz yapmak için dışarı çıkmak olsun ister bir kaç dakika temiz hava almak için dışarıda oturmak olsun, hepsinin fazladan yararları var. Örneğin, aşağıdaki avantajlar gibi.

 

  • Kortizolu düşürür.
  • Sıradan bir şekilde doğada eğlenmek planlanıyorsa, kalp atış hızını düşürür.
  • Fotisit adlı kimyasalları salan ağaçların arasında bulunmak yoluyla bağışıklık sistemini canlandırır.
  • Ruh halini iyileştirir.
  • Enfeksiyon ve kanserle savaşmada önemli rol alan vücuttaki doğal öldürücü hücreleri güçlendirir.

Bazı bireyler, sadece dış ortamların sessizliğini dinlemekten hoşlanmazlar. Eğer bu kategoriye düşünüyorsanız; dışarıda müzik, podcast veya sesli kitap dinlemeyi düşünebilirsiniz. Bu aynı zamanda doğaya bakarken arkadaşlarınızı ve ailenizi aramak, onlardan geri kalmamak için iyi bir zaman olabilir.

Ruhsal ve Şifalı Avantajlar

Sık sık şifalı/bize iyi gelen yerleri; yaşam tarzımızı, ruh sağlığımızı ve iyileşme süreçlerimizi geliştiren bir yöntem olarak referans alırız. Açık hava da güçlü bir şifa alanıdır. Güneş ortaya çıktığında, duygudurum bozukluklarını iyileştirme ve çeşitli hastalıkları engelleme ile ilişkili olan D vitamini ihtiyacını karşılar. Buluşmalara yürümek de, yaratıcılığı arttırabilir, zihinsel yorgunluğu azaltabilir, dikkat ve odaklanmayı arttırabilir.

Eğer soğuk hava dışarıda zaman geçirmeye olan ilginizi aksatıyorsa, en azından temiz hava için dışarıda biraz turlamak ya da pencere kenarına oturup gökyüzüne, çimlere veya ağaçlara bakmak bir etki yaratabilir. Bir çalışma, doğaya bakan bir odası olan hastaların, bir tuğla duvara bakanlara göre ameliyattan sonra tam bir gün daha erken hastaneden çıktığını gösterdi.

Hava durumu yağmurluyken veya karlıyken dışarıda eğlenmek zor gelebilir. Bir şemsiye veya kar giysisi kapın ve dışarıda vakit geçirirken yağmur damlalarındaki ya da kar tanelerindeki güzelliği görmeye çalışın. Çetin havaların hayranı değilseniz, pencerenin kenarına oturun ve doğanın çeşitli mevsimler boyunca ne kadar özel olduğunu takdir etmeye çalışın.

Ruhsal Bağlantı

Ruhsal ve dini uygulamalarla uğraşan insanların daha uzun süre sağlıklı kaldığına ve daha hızlı iyileştiğine dair önemli kanıtlar var. Çeşitli dinler, yüzyıllardır kendi inanç sistemlerine doğayı dahil etmişlerdir. Yunan tapınakları, uyumu yeniden sağlamak ve iyileşmeyi teşvik etmek için hastaları doğa, müzik ve sanatla kuşattı. Çin ve Hint bakım sistemleri, iyileşmeyi teşvik etmek için alanı ve coğrafyayı kullanır. Japon tıbbı, iyileştirme yöntemi olarak, ağaçlık alanlara gitmeyi içeren “orman banyosu”nu kullanılır.

Doğa aynı zamanda sıklıkla meditasyon için olumlu görüntüler sağlar. Tıpkı kışın bahara dönmesi gibi, kişinin kendini iyileştirme kapasitesi hastalıktan sağlığa doğru dönebilir. Doğanın ve kendi vücudunuzun canlandırıcı kalitesi, sağlık ve zindelik yolculuğunuz boyunca korumanız gereken önemli bir imajdır.

Birlikte ve Güvenli Sosyalleş

Bu sosyal mesafe zamanında araştırmalar, virüsün bulaşma olasılığını azattığı için, dışarıda başkalarıyla buluşmanın içeride buluşmaktan daha güvenli olduğunu belirtiyor. İster korona virüsten ister başka bir virüsten konuşalım, bu hepsi için geçerli.

Ailen ve arkadaşlarınla tekrardan bağlantı kurmak için, dışarı çıkıp doğada yürüyüş sırasında sıcak havanın avantajlarından yararlanın. 

 

Çeviren: Zeynep Tuna Bozkır

Kaynak: Psychology Today

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content