EROTOMANİ (EROS HASTALIĞI)

Erotomani, bir kişinin başka bir kişiye karşı saplantılı bir duygusal bağ, romantik bir ilişki kurduğu düşüncesine inanması ile ilişkilendirilen bir psikolojik bozukluktur. Karşılıksız aşk ya da platonik aşk olarak da bilinir. Bu hastalığa sahip kişiler çoğunlukla yüksek statüdeki kişilerden oluşmaktadır. Erotomani, bir tür paranoid varsayım olarak da düşünülebilir çünkü kişinin kafasında kurduğu, inandığı ilişki gerçek temelli değildir, irrasyoneldir. Bu hastalığa sahip kişilerden oluşan grup genellikle psikotik bozukluk, bipolar duygudurum bozukluğu, hezeyanlı bozukluk gibi psikiyatrik tanı almış kişilerden oluşmaktadır.

Erotomani sendromunun belirtilerinden birkaçı şunlardır; herhangi bir kişinin kendisine karşı saplantı derecesinde aşık olduğuna inanması, kıskançlık hissi, karşı taraftaki kişiyi takip etmek ve onunla temas kurmaya çalışmak, kurulan hayalleri çevreye karşı gerçekmiş gibi anlatmak.

Erotomani, çoğunlukla bipolar bozuklukla ilişkilendirilir. Bununla beraber şizofreni, beyin tümörü, kişilik bozukluğu, bağımlılıklar, dikkat eksikliği gibi sebeplerde bu sendromla beraber incelenmeye alınır. Hastalığın tespit edildiği kişiler büyük oranla kadınlardır, kişilik özellik olarak asosyal, duygularını göstermekten çekinen, reddedilme hissi yüksek, yalnızlığa itilmiş bireylerden oluşmaktadır.

Eros sendromuna sahip kişiler kendisinin çok büyük bir aşkla sevildiğini düşünür, aşkının yalan olduğu ya da olmadığı gibi ifadeleri asla kabul etmez bu kişilerin gerçeklik sonucunda yaşadıkları acı duruma hayal kırıklığına ‘erotomanik hezeyan’ denir,

Tedavi kısmına gelirsek erotomani sendromunun tedavisi mümkün ama zordur. Çünkü kişi kendi düşüncelerini görmekte kapalıdır, kendinde böyle bir durum olmasını kabul etmezler. Tedavide ilk adım kişinin sosyal yaşamını daha iyi hale getirmeyi amaçlamaktadır, uygun psikoterapi desteği ile bu süreç iyileştirilebilir. Hastalığa sahip olduğu düşünülen kişiler uygun desteği almazlarsa hem psikolojik hem fiziksel açıdan zarar görmeye meyillidirler. Kişide zamanla paranoya artar, şizofreniye sebebiyet verebilir.

Ayşe Esen

KAYNAKÇA

https://npistanbul.com/erotomani-nedir

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content