FRACTURED – Film

Film, evli bir çift olan Ray Monroe’nun, eşi Joanne ve kızları Peri ile birlikte gerçekleştirdiği bir araba yolculuğuyla başlar. Seyahat ederken aile beklenmedik bir trajedi yaşar. Mola vermek için durdukları benzin istasyonunda küçük kızları Peri bir inşaat alanının kenarına doğru giderken bir sokak köpeği tarafından ürkütülür ve babasının köpeği korkutmak için attığı taşa tepki vererek inşaat alanına düşer.

Ray Joanne’i kurtarmaya çalışır, ancak başarısız olur ve kendisi de yere düşer. Joanne’in çığlıklarıyla sersemleyen Ray, hemen ardından acil bir şekilde hastaneye doğru yola çıkarlar. Hastanede, Peri’nin kırık kolunu öğrenirler- ‘Fractured’ film adını bu trajik anıdan alır. Daha sonra, daha detaylı testlere tabi tutulmak üzere, Peri, annesi Joanne eşliğinde çalışanlar tarafından aşağı katlara götürülür fakat o andan itibaren onları bir daha gören olmamıştır.Bu noktadan sonra, olayların seyrini açıklayan spoiler içerir!

Gerçekleşen bu olaylar sonrasında Ray paranoyaklaşmaya baslar, hayalle gerçeği ayırt etmekte zorlanır ve filmin ilerleyen kısımlarında Ray ́in, eşi Joanne ve kızı Peri ́yi bulma çabası gözlemlenmektedir. Hastane personeli Ray’in kafa travması nedeniyle hastaneye tek başına geldiğini ve ailesini görmediklerini söylerler. Bunun üzerine, olaylara polisler ve bir psikiyatrist dahil olur ve bu durum Ray’in çalışanları daha fazla sorgulamasına neden olur. Kamera kayıtlarında, doktorların söyledikleriyle uyumlu bir şekilde, kızının ve eşinin olduğu bir kayda ulaşılamaz. Ancak Ray’in, kızına ait atkıyı ve onu inşaat alanına iten köpeği bulması, babasının iddiasını doğrular. Ayrıca inşaat alanında kan lekesinin bulunması, Ray’i şüpheci bir duruma düşürür. Bu durum, polislere inandırıcı gelmemeye başlar ve Ray’in tepkileri daha öfkeli ve dengesiz bir hal alır.

Filmin ilerleyen bölümlerinde Ray tutuklanır ve daha tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Ray ailesinin son götürüldüğü yere, hastanenin alt katlarına iner, kızını ameliyat masasında, eşini baygın bir halde bulur ve derhal ailesini dışarı çıkarmak için bir yol bulur. Her şey çözülmüş gibi görünse de arabasının arkasında yatan ne eşi Joanne ne de kızı Peri’dir; Ray, tüm olayları zihninde kurgulamıştır.

Peri, çukura düştükten sonra hayatını kaybetti ve Ray’in onun ardından atlaması, başına aldığı darbe nedeniyle akıl sağlığını kaybetmesine yol açtı. Ray, üzerine doğru gelen eşini şiddetli bir şekilde itmesi, yerdeki demir parçalarına düşmesine ve sonucunda hayatını kaybetmesine sebep oldu. Ray’in başını vurması sonucunda ciddi bir kafa travması geçirir. Daha önceki eşi Abby’i de bir araba kazasında kaybettiği için olayları kaldıramaz ve ciddi sorunlar yaşamasına sebep olur.

Travmatik olaylara her bireyin farklı şekillerde tepki verdiği ve yaşananları kendi içerisinde sindirmeye çalıştığı bir süreci beraberinde getirir. Genellikle yaşanan travmatik olay ne kadar şiddetli ise, sonrasında ortaya çıkan ruhsal veya bedensel etkileri de o kadar fazla ve uzun süreli gözlemlenir. Fakat zaman travmanın etkilerini tamamen ortadan kaldırmıyor, kaçınma ya da unutmaya çalışma, ayni şekilde ortaya çıkan davranışların etkilerini azaltmıyor, hatta olay sonrasında hayatını uzun süreli olarak daha zor hale getirebiliyor. Bireyler, ilişkilendirilmiş yer ve olaylardan kaçınırken, aşırı uyarılma durumunda kendilerini kötü bir durumda bulabilirler. Hatta tetiklenmiş hissedip, ruhsal bozukluklar, bazı durumlarda gerçeklik algısını kaybetme, fiziksel ve konuşma bozuklukları, sinirlenme ve yabancılaşma gibi tepkiler gözlemlenebilmektedir.

Nisa Nur Ece


KAYNAKÇA

Türkiye Psikiyatri Derneği -Travma Sonrası Stres Bozukluğu 

Gökdeniz Psikoterapi – Krizler ve Travmalar

Deutsche Traumastiftung – Was sind die Folgen eines Traumas

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content