Narsistler Romantik Partnerlerini Nasıl Görüyor?

Yeni araştırma, narsistler arasında partner ve kendini geliştirmeyi inceliyor.

Narsistler, fiziksel çekiciliği veya statüsü yüksek olan kıymetli partnerlerine ilgi duyma eğilimindedir. Ayrıca partnerlerine bağlı olmama, oyun oynamaları ve daha iyi bir partner arayışına girme eğilimleri ile tanınırlar. Narsistler kendilerini uzun süreli ilişkiler içinde bulduklarında, partnerlerini nasıl algılarlar ve bu algılar zamanla nasıl değişebilir?

Narsistlerin, bir partnerin kendilerine layık olduğunu düşünmek için, o partneri yeterince çekici ve yüksek statülü görmeleri gerekir. Ancak narsistlerin kendileri hakkında iyi hissetmeye derin bir ihtiyacı vardır ve bu genellikle diğer insanların zararına olur. Diğer bir deyişle, diğerlerine kıyasla genellikle kendilerini yüceltirler ve çatışmalar ve sorunlar için başkalarını suçlarlar. Pek çok araştırma, mutlu çiftlerin, özellikle bir ilişkinin ilk aşamalarında, birbirlerine gül renkli gözlüklerle bakma eğiliminde olduklarını göstersede, narsistler hakkında bildiklerimiz, onlar için durumun böyle olmayacağını gösteriyor. Journal of Research in Personality Dergisi’nde yeni yayınlanan bir dizi çalışmada, Anna Czarna ve meslektaşları, narsistlerin partnerlerini kendilerine göre nasıl gördüklerini ve bunun bir ilişki boyunca nasıl değişebileceğini araştırdılar.

Czarna ve meslektaşları iki çalışma yaparak romantik ilişkilerde yer alan bireyleri araştırdılar, narsisizm ve partner geliştirme seviyelerini değerlendirdiler. İlk çalışmada, ankete katılanlardan kendileri ve eşleri arasında bir dizi özellik (örneğin, fiziksel çekicilik, mesleki başarı, sevgi gösterme) üzerinde doğrudan karşılaştırmalar yapmalarını isteyerek partner geliştirmeyi ölçtüler. “Fiziksel olarak kim daha çekici?” gibi sorular sordular. Ve katılımcılar “kesinlikle eşim” den “kesinlikle kendim” e kadar bir ölçekle cevap verdiler. İkinci çalışmada, katılımcılardan hem kendilerini hem de partnerlerini bir dizi özellik (örneğin, girişken, zeki, çekici) açısından derecelendirmelerini istediler ve katılımcıların öz puanlarını eşlerine verdikleri puanlardan çıkardılar. Partner geliştirme, kişinin partnerine kendini gördüğünden daha olumlu bakması olarak tanımlanır; kendini geliştirme bunun tam tersidir. Araştırmacılar, ayrıca katılımcılardan mevcut ilişkilerinin uzunluğunu bildirmelerini istediler, böylece ilişkilerinin erken ve geç aşamalarındakileri karşılaştırabildiler.

Her iki çalışmada da araştırmacılar, narsisizmi düşük kişilerin, nispeten yeni bir ilişki içindeyseler partnerlerini geliştirme eğiliminde olduğunu, ancak daha uzun ilişkiler içindeyseler partnerlerini geliştirme eğiliminde olmadıklarını bulmuşlardır. Öte yandan, Narsisizmi yüksek olanlar ise hiçbir ilişki aşamasında partner geliştirme eğiliminde olmamışlardır.

Bu çalışmada her iki partnerden de veriler bulunduğundan, partnerinin kendi eğilimiyle ilişkili narsisizminin nasıl arttığını da inceleyebildiler, yani partnerinizin narsisizmi, sizin onları geliştirip geliştirmemenizle nasıl ilişkilidir? Narsisizmi yüksek olan deneklerin, narsisizmi düşük olanlardan, özellikle ilişkinin başlarında erkek narsistler için, partnerleri tarafından geliştirilme olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Bu, özellikle erkek narsistlerin, egolarını erkenden güçlendiren partnerlere ilgi duyduklarını gösteriyor.

Bu bulgular, narsistlerin kıymetli partnerleri için yüksek standartlara sahip olmalarına rağmen, yine de kendilerine kıyasla onları çok olumlu görmediklerini göstermektedir. Bu nedenle, narsistlerin partnerleri, partnerleri tarafından geliştirilmenin temel ilişki faydalarını kaçırıyorlar.

 

ESRA GÖRLER

 

KAYNAKÇA

 

Gwendoly SEIDMAN, psychologytoday.com

 

How Narcissists View Their Romantic Partners | Psychology Today

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content