11 ŞUBAT DÜNYA ARKADAŞ EDİNME GÜNÜ

Her yıl kutlanan ve dostluğun değerini anlatan özel bir gün: 11 Şubat Dünya Arkadaş Edinme Günü. Bu gün; yeni arkadaşlıklar kurmaya teşvik ediyor, mevcut dostlukları pekiştirmek için fırsat sunuyor ve en önemlisi insan ilişkilerini geliştirmenin önemini vurguluyor. Aynı zamanda dostluğun psikolojimiz üzerindeki etkisini anlamak ve değerlendirmek için de önemli bir fırsat sunuyor.

Arkadaşlıklarımız, hayatımızdaki en önemli ve değerli ilişkilerden biridir aslında. Bize sevgi destek, eğlence ve paylaşım sunan dostlarımız; zor zamanlarımız yanımızda olur, sevinçlerimize ortak olur ve hayatımızı daha da anlamlı hale getirirler. Güçlü bir sosyal ağa ve arkadaşlığa sahip olmak, hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımız için oldukça önemlidir. 11 Şubat Dünya Arkadaş Edinme Günü ise bu özel bağları kutlamak ve yeni dostluklar da edinmemiz için bize bir hatırlatma olur.


ARKADAŞLIK VE PSİKOLOJİ

İnsanlar sosyallerdir ve güçlü bir sosyal bağlanma ihtiyacı duyarlar. Arkadaşlıklar, bu ihtiyacı karşılar ve yalnızlık hissini de azaltır. Güçlü dostuklar; anksiyete, depresyon ve stres gibi ruhsal problemlerle mücadelede yardımcı olur. Arkadaşlarımız tarafından sevildiğimizi ve değer gördüğümüzü hissetmek, öz saygımızı ve özgüvenimizi de arttırır. Mutlu hissetmek ve rahat hissetmek gibi nedenler için arkadaşlıklara ihtiyacımız vardır. Arkadaşlarımızla keyifli vakit geçirmek de genel mutluluk ve yaşam memnuniyetimizi artırır. Karşılıklı ilişki içindedir aslında mutluluk ve arkadaşlık. Zor zamanlarımızda arkadaşlarımızdan aldığımız destek; strese ve travmalara karşı dayanıklılığımızı artırır, daha iyi başa çıkmamızda bize yardımcı olur. Ama bazen hayatın günlük acelesinde arkadaşlarımıza vakit ayıramadığımız zamanlar olmaktadır ve haliyle yeni arkadaşlıklar edinmeye de fırsatımız olmaz. 11 Şubat Dünya Arkadaş Edinme Günü, bizleri yeni insanlarla tanışmaya ve onlarla arkadaş olmayı denemeye teşvik ediyor.

Araştırmalar, farklı arkadaş gruplarına sahip insanların daha hoşgörülü olduklarını, yeni fikirlere daha açık olduklarını ve küçük ya da çok çeşitli olmayan bir arkadaş grubuna sahip olanlardan daha empatik olduğunu göstermiştir. Yeni arkadaşlar edinmek, insanların bakış açılarını genişletmelerine, farklı kültürler ve toplum bölümlerini öğrenmelerine yardımcı olabilir. Ne kadar farklı kişiyle tanışır ve arkadaş olursanız o kadar farklı hayata dokunmuş olursunuz aslında. Arkadaşlığın size katabileceği birçok deneyim, bilgi ve davranış özelliği vardır. Kendinizi en hızlı ve eğlenceli geliştirmenin yollarından birisinin mümkün olduğunca farklı insanlarla birlikte bir şeyler yapmak olduğunu asla unutmayın derim!

Arkadaşlık ilişkilerimiz edinmek için yapabileceğimiz bir çok şey var, bunlar:

  • Yeni insanlarla tanışmak için yeni ortamlara girebiliriz. Gitmek istediğimiz ama ertelediğimiz bir kursa yazılabilir veya sosyal etkinliklere katılabiliriz.
  • Mevcut arkadaşlarımızla vakit geçirebiliriz. Onlarla birlikte bir kahve içebilir, bir film izleyebilir veya bir gezi planlayabiliriz.
  • En önemlisi onlara sevgimizi bir daha hatırlatıp, ne kadar değer verdiğimizi ve dostlukları için ne kadar minnettar olduğumuzu ifade edebiliriz.

Unutmayalım ki; Arkadaşlıklar, hayatımızdaki en değerli varlıklardan biridir. Onları beslemek ve korumak hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımız için oldukça önemlidir.

Öykü Duman

KAYNAKÇA

https://www.bukrek.com/gun/yeni-arkadas-yap-gunu

https://sertifika.subu.edu.tr/11-subat-dunya-arkadas-edinme-gunu-make-a-friend-day#:~:text=11%20%C5%9Eubat%20her%20y%C4%B1l%20%22D%C3%BCnya,sosyal%20ba%C4%9Flar%C4%B1%20g%C3%BC%C3%A7lendirmek%20amac%C4%B1yla%20d%C3%BCzenlenir.

Google Bard

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content