Depresyonu Yönetmenin 5 Sinir Bozucu Basit Yolu

Demek kendini bir depresyonda buldun.

Bu ifadeyi beğendim: depresyonda. Depresyonda olduğunuzda, duygularınızla çevrelenmiş, kuşatılmış hissedersiniz. Gri bir labirentte kayboldunuz, tundrada mahsur kaldınız, bir kara su tankında boğuldunuz. Depresyon çok büyük hissettirdiği için, büyük bir çözüme ihtiyacınız olduğunu varsayıyoruz. Depresyonun yerini tespit etmek ve onu yenmek için psişemizin mağaralarında mağaracılık yapmaya gitmenizi bekliyoruz. Bununla birlikte, derin bir açıklama arayışında, birçok insan depresyonu daha katlanılabilir hale getiren günlük sıradan kişisel bakım görevlerini gözden kaçırabilir. Hepimize daha fazla su içmemiz, yürüyüş yapmamız, sebzelerimizi yememiz söylendi. Geçmişte kişisel bakım için belirsiz reçetelerle kovulduğumuz için, oldukça basit bir şeyin zihinsel sağlığımız üzerinde önemli bir etki yapabileceği fikrinden iğrendik.

 

Ama bunu iyi oku! Depresyonun ayırt edici özelliklerinden biri, insan olma planını kaybetmektir. Duş almanın amacını göremezsin çünkü varoluşun kendisini göremezsin. Ve kendinize ne kadar az insan gibi davranırsanız, o kadar az insan gibi hissedersiniz.

Evet, muhtemelen terapinizi yapmanız, ilacınızı almanız ve depresyondan kurtulmak için kendinizle derinden yüzleşmeniz gerekiyor. Bu yüzden depresyondayken kendinize bakmanın beş basit (belki de sinir bozucu derecede basit) yolunu önereceğim. Her şeyi düzeltecekler mi? Kesinlikle hayır. Ama depresyonunuzu daha katlanılabilir hale getirecekler mi? Deneyin ve görün.

Bir şeyler yemek

Vücudunuzun yakıta ihtiyacı var. Yemek sizin yakıtınızdır. Depresyon iştah bozukluklarına neden olabilir. Düzensiz zamanlarda yemek yiyemeyebilir veya çok miktarda yemek yemeyi bırakamayabilirsiniz. Bu, vücudunuzun açlık ipuçlarını bozar ve ne zaman aç veya tok olduğunuzu algılamayı zorlaştırır.

Buna depresyonun yorgunluğunu da ekleyin ve yeterli beslenmeyi sağlamak çok zor olabilir. Ancak yemek yemezseniz veya düzensiz yerseniz, daha kötü hissedeceksiniz. Zayıf, sinirli, yorgun ve zaten olduğundan daha kötü hissetmeni kaldıramayız.

Çoğu diyetisyen aynı fikirde: Günde üç öğün yemek yemeniz gerekiyor, ancak bu sizin programınıza uyuyor. Kahvaltı için aç değil misin? Kulağa en az itici gelen en kolay yiyeceği bulun ve sabah onu yiyin. Buna mekanik yeme denir. Düzenli bir yeme rutinini yeniden sağlamak için iştah yokken bile yemek yemektir.

Öte yandan, günü bir torba havalı çiftlik cipsi olmadan duygusal olarak idare edemiyorsanız, sorun değil! Normal yemek saatinizde biraz protein ve bonus puanlar için bir meyve veya sebze eklemeye çalışın. Bu çok zorsa, sizin için yiyecek veya bakkaliye alması için bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden yardım isteyin. Yardım etmekten memnun olabilirler.

Uyu

Uyku, vücudunuzun doğal sıfırlama düğmesi gibidir. Fiziksel olarak, sağlıklı ve iyi kalmak için uykuya ihtiyacımız var. Depresyon, uykusuzluğa veya aşırı uykululuğa neden olarak uyku düzenini bozabilir . Bu, vücudunuzun doğal ritimlerini daha da aşındırarak kendinizi daha da kötü hissetmenize neden olur.

Buradaki tek amacınız düzenli bir uyku-uyanıklık rutini oluşturmaya çalışmaktır. Bütün gece ayakta kalıp bütün gün uyumak yerine, gece yarısından önce yatmaya çalışın. Çoğu uzman, en az 8 saatlik uykunun optimal olduğu konusunda hemfikirdir. Gündüz uyku hali ile mücadele ediyorsanız, şekerlemeyi nazikçe sınırlamaya çalışın ve uykunuzu yatma saatine saklayın. Bu ilk başta çok zor olabilir ancak amacınız mükemmellik değil. Sadece elinden gelenin en iyisini yap.

Biraz su iç

Su kesinlikle depresyonunuzu düzeltmeyecektir. Ancak kronik dehidrasyon kesinlikle sizi daha kötü hissettirebilir. Ek yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı ile depresyonunuzu karmaşıklaştırmamıza gerek yok. Kendinize yeni bir su şişesi verin, sabah, öğleden sonra ve akşamın erken saatlerinde en azından biraz su içmeyi hedefleyin. Su çok sıkıcıysa , su aroması katkı maddeleri veya bitki çayı (size biraz hidrasyon sağlayan herhangi bir şey) yardımcı olabilir.

Yıkanmak

Git duş al veya banyo yap. Belki de çok yorgun olduğunuz ve banyo yapmanın anlamını kaybettiğiniz için günler veya haftalarca banyo yapamadınız. Burada utanma ya da yargılama yok! Doğal sonuç, biraz pislik ve kokuşmuş olmanızdır ama kimin umurunda? Utanç verici sebeplerden dolayı duş almamanız gerektiğini düşünüyorum; Bence duş almalısın çünkü bu bir insan ritüeli. İnsanların yaptığı şey bu ve sizin aslında bir insan olduğunuzu doğrulamamız gerekiyor. Duş almak, kendinizi tamamen vücudunuzla sevecen bir şekilde etkileşime girmeye adayabileceğiniz ve vücudunuzun bakımı hak ettiğini onaylayabileceğiniz bir zamandır.

Ayrıca, ısı ağrıyan kasları yatıştırabilir, hoş sabunlu kokular yıpranmış sinirleri sakinleştirebilir ve bahse girerim temiz olduğunuzda en az yüzde iki daha iyi hissedeceksiniz. Ve yüzde iki, çok kötü bir günde teraziyi devirmek için yeterli olabilir.

Giyinmek

Bu adımı fazla düşünme: Sadece sabahları giyin. Öğleden sonra 2’de mi uyandın? Çok geç değil! Süslü bir şey giymene gerek yok. Çiftlik lekeli havalı eşofmanlarını çıkar ve temiz bir eşofman giy. Ya da gece pijamalarınızdan gündüz pijamalarınıza geçiş yapın.

Tekrar ediyorum, bunu yapmanın amacı nedir? Çünkü sen bir insansın ve çoğu insan kıyafet giyiyor! Kuralları ben koymuyorum. Depresyonunuzu giderecek mi? Hayır. Ama yine de kendinizi günlük yaşam rutinine yeniden ayarlamanın başka bir ince yolu. Giyinmek beyninize bir sinyaldir. Gece bitti ve gün geldi ve gündüz kalkıp giyiniyoruz. Uzanmak ve uçuruma bakmak için yeterince rahat kıyafetler seçin.

Şüpheciler için bütün bunlar kulağa çok zor, ama bir o kadar da basit geldiği için yardımcı olamayacağı için mi gözlerini deviriyorsun? Anladım. Amacım acınızın yoğunluğunu azaltmak değil. Depresyon derin, karanlık bir yerdir ve bunun gibi basit öneriler indirgeyici ve aptalca gelebilir ve yine de denemekle ne kaybedersiniz? En kötü durum senaryosu, kendinize bakmak için çok çalışarak birkaç gün harcarsınız ve sonunda tamamen aynı hissedersiniz. Sonunda başladığınız yere varırsınız, sadece daha iyi beslenmiş ve nemlendirilmiş olursunuz. Düşük riskli bir risk. Nazikçe ilerlemeyi ve kendinizi yargılamamayı unutmayın. Aslında bu basit günlük görevleri yapmak oldukça zor olabilir. İlk başta başarısız bile olabilirsiniz hiç sorun değil! Yarın her zaman tekrar deneyebilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi, öz bakım pratik gerektirir. Kendine bir şans ver!

 

Çeviren: Merve Güncü

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content