Erkekler ve Kadınlar Aynı Duygusal Hız Trenine Binerler

Özet: Araştırmacılar, stereotiplerle ilgili popüler mitlerin aksine, kadınların erkeklerden daha duygusal olmadığını bildiriyor. Yeni bir araştırma, erkeklerin duygularının tıpkı kadınlarınki kadar dalgalandığını ortaya koyuyor.

Kaynak: Michigan Üniversitesi

 

Araştırmacılar, yaygın olarak kabul edilen toplumsal cinsiyet klişelerinin aksine, kadınların erkeklerden daha duygusal olmadığını söylüyor. Coşku, sinirlilik veya güç gibi duygular genellikle iki cinsiyet arasında farklı yorumlanır. Michigan Üniversitesi’nin bu önyargıları ortadan kaldıran yeni bir çalışmasının parçası olan, erkeklere karşı kadınlar için “duygusal” olmanın anlamı budur. UM psikoloji profesörü yardımcısı Adriene Beltz tanımlıyor; örneğin, bir spor müsabakası sırasında duyguları dalgalanan bir adam “tutkulu” olarak tanımlanır. Ancak, herhangi bir olay nedeniyle duyguları değişen bir kadın, kışkırtılsa bile, “irrasyonel” olarak kabul edilir, diyor, çalışmanın kıdemli yazarı.

Beltz, meslektaşları, UM psikiyatri doçenti Alexander Weigard ve Purdue Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Amy Loviska , hem olumlu hem de olumsuz günlük duygular hakkında daha fazla bilgi edinmek için 142 erkek ve kadını 75 gün boyunca izledi. Kadınlar dört gruba ayrıldı: biri normal olarak bisiklet sürüyor ve diğer üçü farklı oral kontraseptif formları kullanıyor. Araştırmacılar duygulardaki dalgalanmaları üç farklı şekilde saptadı ve ardından cinsiyetleri karşılaştırdı. Erkekler ve çeşitli kadın grupları arasında çok az veya hiç fark bulunmadı, bu da erkeklerin duygularının kadınlarınkiyle aynı ölçüde dalgalandığını öne sürdü (muhtemelen farklı nedenlerle). “Ayrıca kadın grupları arasında anlamlı farklılıklar bulamadık, bu da duygusal iniş ve çıkışların sadece hormonlardan değil birçok etkiden kaynaklandığını açıkça ortaya koydu” dedi. Araştırmacılar, bulguların sıradan insanların ötesinde etkileri olduğunu söylüyor. Kadınlar, yumurtalık hormonu dalgalanmalarının deneysel olarak kontrol edilemeyen, özellikle duyguda çeşitliliğe yol açtığı varsayımı nedeniyle tarihsel olarak araştırma katılımının dışında tutulmuştur. Beltz “Çalışmamız, kadınları ilk etapta dışlama gerekçelerinin (çünkü değişken yumurtalık hormonları ve dolayısıyla duygular, kafa karıştırıcı deneyler) yanlış yönlendirildiğini gösteren benzersiz bir şekilde psikolojik veriler sağlıyor.” dedi.

 

Merve İrem Güncü

Kaynakça

https://neurosciencenews.com/male-female-emotion-19542/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content