GEÇMİŞ ŞİMDİ OLDUĞUNDA

Aslında geçmişimiz günlük yaşantımızda, ilişkilerimizde ve bilinçaltımızda sandığımızdan da fazla yer kaplıyor. Üzücü deneyimlerimizden yola çıkarak geleceğimizdeki ilişkilere karşı ön yargılı olabiliyor, yeri geldiğinde ilişkilerden kaçmayı tercih edebiliyoruz. Bazen de yaralarımızın üstünü kapayarak yola devam etmeye çalışıyoruz. Fakat hepimizin ortak olarak yaptığı bir yanlış var. O da geçmişi gerektiği gibi kabullenemeden, dersimizin ne olduğunu anlayamadan hayat yolunda yürümeye devam etmek. Tam da bu noktada Dr.David Richo’nun bize anlatmak istediği bazı şeyler var.

”Geçmiş Şimdi Olduğunda”, geçmiş ilişkilerimizi yaralayan ve bizde etki bırakan psikolojik problemleri çözümlememiz için bize yardım eden rehber bir kitap. Kitabın içerisinde gündelik hayatta yaşadığımız ufak olayların altında yatan nedenleri, bunların nelerden kaynaklandığını anlayabilmemiz için açıklamalar var. Yazar bu açıklamaları ünlü düşünürlerin sözleriyle, kendi gördüğü rüyalarla veya hayatın akışındaki ufak tefek olaylarla anlatıyor. Aynı zamanda kendi de terapist olan yazarımız yorumlarıyla güçlü ve  akıcı bir anlatıma imzasını atıyor.

Kitapta Freud’un ‘aktarımlar’ olarak adlandırdığı konudan oldukça bahsedilmiş ve başka kavramlar hakkında açıklamalar verilmiş.

Benim en hoşuma giden şeylerden biri her sayfada farkındalık kazanıyor olmam oldu. Aslında geçmişin geride bırakılamayacağı, hayatın bir parçası olduğu ve geçmişimizdeki bazı eksik parçaları gelecekteki uyumsuz parçalarla kapamaya çalışmanın bir hata olduğunu fark ettim. Geçmişteki yaralarımızı iyileştirebilmek adına güzel bir başucu kitabı olacağını düşünüyorum. Son olarak size kitaptan birkaç alıntı bırakarak ayrılıyorum. Hepinize keyifli okumalar.

“Doğanın da tekrarlarla işlediğini fark ederiz:şafak ve alacakaranlık,ay döngüleri,gezegenlerin yörüngeleri,mevsimler…Bedenimiz de tekrarlarla çalışır:Kalp atışları,nefes alışımız,uyku/uyanıklık…Bir anlamda tarih de kendini tekrarlar;iyi ya da kötü yönde.Görünen o ki,tekrarlama hayatın ve gerçekliğin doğasında var;öyleyse evrimleşen dünyamızda olduğu gibi, psikolojik hayatımızda da yararlı bir amacı olmalı.”

“Gerçekten aktarım kuşaklara ilişkin karmadır:Bazı insanlarla ilgili şeyler başka insanların hayatında yinelenen olaylara yol açar.”

Beyza ÖZMEN

Kaynakça:

Richo, D, (2009). Geçmiş Şimdi Olduğunda, Kuraldışı Yayınları

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content