Geleceğe Yapabileceğiniz En Büyük Yatırım: Düzenli Egzersiz

Günümüzde şehirlerin nüfusu giderek artmakta ve bu durum o şehirlerde yaşayan insanlar için katlanılamaz bir işkence ve stres kaynağı haline gelmektedir. Metropollerde yaşayan insanların günlük koşuşturmanın yanı sıra bir de kişisel ve toplumsal sorunlarla uğraşması stresin en büyük nedeni arasında yer almaktadır. Stresin pek çok sağlık sorununa yol açtığı herkes tarafından bilinen bir durum. Stresli olduğumuz zamanlarda vücudumuz adrenalin ve kortizol gibi hormonlar salgılayarak vücudumuzu uyarıyor. Salgılanan bu hormonlar ise uzun vadede kronik hastalıklara sebep olabiliyor. Öte yandan stres sadece fiziksel sağlığı değil aynı zamanda zihinsel sağlığı da büyük ölçüde olumsuz etkiliyor. Kaygı bozukluğu, depresyon, anksiyete ve DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) başta olmak üzere birçok mental probleme yol açabiliyor. Bu yüzden stres seviyesini azaltmak gerekiyor. Psikologlar stresle başa çıkmak ve hem ruhsal hem de fiziksel açıdan sağlık olabilmek için fiziksel aktivitenin gerekli olduğu konusunda hemfikir.
 Fiziksel olarak aktif olmak, vücudunuzu hareket ettirmek ve kaslarınızı çalıştırmak anlamına gelir. Bunu yapmak için maraton koşmanıza veya ekstrem sporlarla uğraşmanıza gerek yok. Yürüyerek, koşarak, dans ederek hatta ev işleriyle uğraşarak bile fiziksel olarak aktif olabilir günlük yaşantınız her anında buna olanak sağlayabilirsiniz. Örneğin asansör gördüğünüz her alanda asansör kullanmaktan kaçınıp merdiven kullanabilirsiniz. Arabanızı gitmek istediğiniz yerden daha uzağa park edip o mesafeyi yürüyebilirsiniz. Hatta araba veya toplu taşıma kullanımınızı azaltıp bisiklet sürüp ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bu gibi onlarca yöntemle kendinize aktif bir günlük yaşam yaratabilirsiniz. Bunun dışında düzenli egzersiz yapmaya başlayabilir; düzenli koşu, yürüyüş veya yogayı hayatınıza alabilirsiniz. Her sabah güne başlamadan önce yapacağınız 30-40 dakikalık egzersizlerin hayatınıza son derece olumlu etkileri olabilir. Sabah erken uyanıp gününüzü planlamanıza buna bağlı olarak hedeflerinizi belirleyip onlara ulaştığınızda ortaya çıkan başarı duygusu ile kendinizi daha güçlü ve özgüvenli hissetmenizi sağlayabilir. Böylece motivasyonunuz artar ve işinizde veya derslerinizde daha başarılı olmanızı ve daha fazla sorumluluk alma konusuzda gerekli olan güveni size verebilir. 
Bunların dışında fiziksel olarak aktif olmak ve düzenli egzersiz yapmak, mutluluk hormonları olarak bilinen dopamin, serotonin, oksitosin ve endorfinin salgılanmasına yardımcı olabiliyor. Bu hormonlar kendinizi daha iyi hissetmenize, daha iyi uyumanıza ve konsantrasyonunuzun artmasına destek olabiliyor. Yaşınız ve cinsiyetiniz ne olursa olsun; sağlıklı bir psikoloji, enerjinizi ve hayata bakış açınızı iyileştirmek ve hayattan daha fazlasını almak için her gün düzenli egzersizi bir araç olarak kullanmak geleceğe yapabileceğiniz en büyük yatırım değil de nedir?
Ahsen Ayazlarlı

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content