Kağıda Yazı Yazmanın 4 Nedeni Hala Hüküm Sürüyor

 

  • Yakın zamanda analog kağıt defterler ile mobil dijital cihazların karşılaştıran bir araştırma, anı hatırlama sırasında belirli beyin aktivasyon farklılıklarını tanımlamak için fMRI nörogörüntülemeyi kullandı.
  • Araştırmacılar, analog defter kullanımının, en elverişli anı kodlama (ve daha sonra hatırlama) ile ilişkili olan bir çok beyin bölgesini, dijital cihazları kullanmaktan daha güçlü bir şekilde etkinleştirdiğini buldu.
  • Ayrıntılı bir kişisel programı elle yazmak, aynı bilgileri bir tablet veya akıllı bir telefona yazmaktan daha hızlı ve hatasız olabilir.
  • Dijital bir belgeye farklı renkler, şekiller, oklar, vurgular ve diğer kişisel işaretler?? getirmek, el yazısı not defterlerinin anı kodlama avantajlarından bazılarını taklit edebilir.

Haftalık programınızı Filofax tarzı randevu defterine elle yazmanın modası geçmiş gözükebilir. Fakat yeni araştırmalar, analog kişisel programların; tükenmez kalem, kurşun kalem ve farklı renkli fosforlu kalemler kullanılarak not defterine elle yazmanın, aynı bilgi için dijital bir cihaz kullanmayı en az dört farklı yoldan gölgede bırakabileceğini söylüyor.

Tokyo Üniversitesi’ndeki  bir araştırma grubu tarafından yürütülen bu ‘’kağıt defterler vs. mobil cihazlar’’ çalışması (Umejima et al., 2021), 19 Mart’ta hakemli dergi Frontiers in Behavioral Neuroscience’da yayınlandı.

Bu çok yönlü çalışma için, Tokyo Üniversitesi’nde nörobilimci olan kıdemli yazar Kuniyoshi Sakai ve Sakai Laboratuvarı üyeleri, bir mobil elektronik tablete veya akıllı telefona dijital olarak yazmaya karşı bir kağıt not defterine planlanmış randevuları yazmanın nasıl olduğunu araştırdılar.

Bu çalışmanın toplamda 48 Japon üniversite öğrencisinden ve yeni mezunlardan (18-29 yaş arası) oluşuyordu. Katılımcılar, bir dönemlik günlük programlarını nasıl yönettiklerine dair? kağıt defterler kullanan analog bir ‘’Not’’ grubuna, bir dijital ‘’Tablet’’ grubuna ve dijital ‘’Telefon’’ grubuna rastgele bir şekilde yerleştirildi. Her iki mobil ‘’Cihaz’’ grubu da günlük programlarını genel bir dijital cihaz şablonuna yazdı.

Yazarlar, ‘’Kağıt randevu defteri kullanan katılımcılar takvimi yaklaşık 11 dakika içinde doldururken, tablet kullananlar 14 dakika ve akıllı telefon kullananlar ise 16 dakika içinde doldurdu.’’ diye açıklıyor. ‘’Not grubu için programları yazma süresi, Tablet ve Telefon gruplarına göre önemli bir ölçüde daha kısaydı ve Not grubu için doğruluk çok daha yüksekti.’’

Pek çok farklı ders saati ve ödevlerin son tarihlerini içeren kısmen karışık bir kişisel programı doldurduktan bir saat sonra, gönüllülerden fonksiyonel bir MRI (fMRI) içerisindeyken kişisel takvimlerine ilişkin bazı ayrıntılı soruları cevaplamaları istendi. Bu nörogörüntüleme tarayıcısı, belirli bir kortikal ya da subkortikal bölgeye artan kan akışına bağlı olarak belirli beyin bölgelerinde artan nöronal aktiviteyi ölçer.

Kağıda Elle Yazmanın Dijital Not Almaktan Üstün Olduğu Dört Özellik

  • Kağıda not almak daha hızlıdır.
  • El yazısı ile alınan notlar daha hatasız olma eğilimindedir ve kişiselleştirilmiş işaretlere sahiptir.
  • Deftere el yazısı ile yazmak, daha güçlü bir şekilde beyin aktivitesini tetikler.
  • El ile yazmak, daha güçlü nöral kodlama ve anı hatırlama ile ilişkilidir.

Daha hızlı ve daha doğru olmakla beraber, bu ‘’ kağıt defterler ve mobil cihazlar’’ çalışmasından elde edilen fMRI nörogörüntüleme verileri, bir şeyleri fiziksel olarak kağıda yazma eyleminin, birden çok alanda daha güçlü beyin aktivasyonu  ve daha iyi hatırlama ile ilişkili olduğunu öne sürüyor.

Örneğin, anıların geri getirilme/hatırlama aşamasında, her gruptaki katılımcılar, dil ile ilgili ön bölgelerde, görsel kortekslerde, prekuneusta? Ve hipokampusta iki taraflı bir şekilde bir dereceye kadar artmış beyin aktivitesi gösterdi.

#1 Tip: Öğrenmeye veya ezberlemeye ihtiyacın olan bilgiyi kağıt not defterlerine yaz.

Bu bulgulara dayanarak, yazarlar ‘’kağıda elle yazmanın karmaşık, uzamsal ve dokunsal bilgi ile ilişkisinin, büyük ihtimalle belleğin gelişmesine neden olan şey olduğunu’’ öne sürüyorlar.

‘’Dijital araçlar, bir web sayfasında olduğu gibi, tek düze yukarı, aşağı kaydırmaya ve standartlaşmış bir metin ve resim düzenine sahiptir.  Fakat kağıda basılmış bir ders kitabını hatırlarsanız, gözlerinizi kapatıp sol taraftaki sayfada fotoğrafın üçte birini ve alt kenar boşluğuna eklediğiniz notları gözünüzün önünde canlandırabilirsiniz.’’ diye belirtti Sakai.??

‘’Kağıt üzerinde (el yazısı), elektronik belgelere göre daha gelişmiş ve kullanışlıdır çünkü kağıt, bireye özgü daha çok bilgi içerir ve bu da daha güçlü anı hatırlamaya neden olur. 

‘’Öğrenmeye veya ezberlemeye ihtiyacımız olan bilgiler için kağıt defterler kullanmak, üzerinde düşünülebilecek bir mesajımızdır,’’diye ekledi.??

‘’Dijital bir takvim tutmak, programınızı ve müsaitlik durumunuzu meslektaşlarınız veya iş arkadaşlarınızla paylaşmak açısından daha verimliyse, araştırmacılar, dijital bir belgeye bazı eşsiz şekiller ve renkli işaretler eklemenin, elle not almanın bazı ‘’analog’’ faydalarını taklit edebileceğini ileri sürüyor.

Araştırmacıların kapanış tavsiyesi: ‘’Dijital dokümanları vurgulayarak, altını çizerek, daire içine alarak, oklar çizerek, kenar boşluklarına renkli notlar alarak, sanal yapışkan notlar veya eşsiz işaretleme türleri ekleyerek kişiselleştirmek belleği geliştiren analog tarzı uzamsal zenginleştirmeyi taklit edebilir.’’

 

Çeviren: Zeynep Tuna Bozkır

Kaynak: psychologytoday.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content