Kahve Bağımlılığı

Güne bir fincan kahve olmadan başlayamayanlardan mısınız?

Eğer uyanmanızın en iyi yanı bir fincan kahveyse muhtemelen sabah kahve demlemeye bağımlısınız – ve aileniz de öyle.

Doktor Kenneth Kendler, kahve ya da sodanın etkisinin küçük görünebileceğini ama kafeinli içeceklerin ‘bağımlılık yapabileceğini’ söylüyor. Haberler biraz şaşırtıcı olabilir ama güne Starbuks’a gitmeden başlayamayan onlarca Amerikalı için muhtemelen kulağa mantıklı geliyor.

“Kafeinin, kötüye kullanılan diğer psikoaktif maddeler gibi kullanılması muhtemeldir, ” diyerek uyarıyor. Kötü etkileri daha sert muadilleri olan alkol, sigara ve uyuşturucular gibi, kısmen genlerinize bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Virginia Commonwealth Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri profesörü olan Kendler, ailede kafein kullanımının olup olmadığını görmek için 1000 çift kadın ikizi inceledi. Kafein bağımlılığına dair bazı işaretleri gözlemledi: bıraktıklarında bu kadınların çay, soda ya da kahveyi ağır şekilde kullanıp kullanmadıkları (bir günde beş fincan kahveye eşdeğer oranda 625 mg kafein tükettiler mi?), bu duruma toleranslarının ne kadar olduğu (kendilerini, memnun hissetmek için gerekli miktardan daha fazlasına ihtiyaç duyarken buldular mı?), kafeinli içecekleri içmeyi bıraktıklarında herhangi bir yoksunluk yaşayıp yaşamadıkları (baş ağrısı, depresyon ya da iştahsızlık).

Kendler, kadınların kafeini damak zevki olarak kalıtımsal miras alma olasılığının son derece yüksek olduğunu buldu, kafeine toleranslarının ve içmeyi bıraktıklarında yaşadıkları yoksunluk belirtilerinde olduğu gibi.

Kahve bağımlılarının zaaflarından korkacakları az şey olsa da – az çok yan etkiye sebep olur – Kendler kafeinin gözüktüğü kadar masum olmadığına değiniyor. “Kahve şu günlerde moda olarak görülüyor ama günde dört kupa kahve içen insanların uyuşturucu ve alkolün kötü yanlarından söz etmesinde bir ikiyüzlülük görüyorum. ” diyor.

 

Çeviri: Rümeysa Kurt

Kaynak: psychologytoday

https://www.psychologytoday.com/us/articles/199907/addicted-java

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content