KANLI PARA OYUNU: PSİKOLOJİK VE FİZİKSEL HASARLARA NEDEN OLUYOR

Kanlı Para Oyunu Nedir?

Sosyal medyada başlayan ve öğrenciler arasında yaygınlaşan kanlı para oyunu, cezalandırmanın aktif olduğu bir oyundur. Kanlı para oyunu; ilk olarak Tik Tok uygulamasında yaygınlaşıp ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki çoğu çocuklar arasında hızla oynanmaya başlamıştır.

Nasıl Oynanır:

İlk olarak, madeni paranın kenarlarının keskinleştirilmesi ile başlanır. Daha sonra oyuncular karşılıklı olarak parayı havaya atarlar. Havaya atılan madeni para, ellerinin tersi ile tutulup üç kere kanlı para diyerek sert ve hızlı bir şekilde sıraya vurma şeklinde oynanır.

Oyunun asıl en dikkat çekici yeri ise madeni paranın düşmesinin ardından yaşananlardır. Eğer oyunculardan biri parayı düşürürse, elini yumruk yaparak sıranın üstüne koyar. Diğer oyuncu ise madeni parayı kaybeden oyuncunun eline güçlü bir şekilde fırlatır. Bu yüzden oyuncular parayı düşürmekten korktukları için stres ve endişe yaşamaları olasıdır.

Bu oyunun popüler olmasının nedeni aslında oyuncular arasında bir güç gösterisi haline gelmesidir. Hem de aralarında “kim daha başarılı olabilecek” şeklinde meydan okuma davranışları söz konusudur.

Bu şekilde şiddet içerikli oyun oynamayı neden tercih ederler?

Günümüz çocukları sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Bu yüzden sosyal medyadaki artan şiddet içerikli videolardan kaçınılmaz derecede haberdarlardır. Ekranlarda yansıyan şiddet görüntüleri çocuklarda şiddet eğilimini arttırmaktadır. Bu yüzden şiddet içerikli oyunlara özenerek kendi aralarında oynamaları yaygınlaşmıştır.

Fiziksel ve psikolojik etkileri

Çocuklar neyin zararlı neyin faydalı olduğunu kestiremiyorlar. Etrafında gördükleri şeyleri ‘havalı ya da dikkat çekici’ olarak algıladıkları için kendilerini ispatlamayı düşünürler. Bunun adına kendilerini o oyunun bir parçası olarak görürüler. O çevrede olmak, o arkadaş ortamında bulunmak için kendilerine hem fiziksel hem de psikolojik açıdan zarar verebilecek oyunlara bile dahil olabilecek kapasiteye sahiptirler.

Bu oyunun fiziksel etkileri zaten ön plandadır. Karşı oyuncular tarafından ellerin kanatılması, madeni parayı daha şiddetli fırlatma gibi hamleler fiziksel açıdan zarar veren unsurlardır. Çocuklar, bu süreçte keyif alma duygusu ile harekete geçerler bu da psikolojik açıdan şiddet duygusunu besleyerek fiziksel anlamda ciddi yaralanmalar görülmektedir.

Bu oyunun en büyük psikolojik etkilerinden biri üstün olma çabasıdır. “Sen bunu yapamazsın, başaramazsın” şeklinde çocuklar arasında bir kışkırtmaya sebep olmak durumundadır. Bu nedenle çocuklar arasında rekabet, endişe, korku ve güvensizlik gibi duygusal zorluklara yol açabilir.

Çocuklar neden akranları arasında üstünlük kurmak ister.

Burada bahsettiğimiz şey akran zorbalığıdır.  Akran zorbalığı, çocukların birbirlerine uyguladıkları psikolojik ve fiziksel şiddet içerikli davranışları kapsar. Çünkü akran zorbalığının en önemli nedenleri arasında ilgi çekme, üstünlük kurma, çözüm yolu olarak şiddeti seçme ve bu şiddete maruz kalan çocuğun bunu hak ettiğini düşünmeleri yer almaktadır. Zorbalıkta bulunan ve maruz kalan çocuklar arasında güç dengesizliğinin olması, bu davranışın sürekli sürmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de üstünlük kurmalarına neden olur.

Dışlanma ve Küçük Düşürme

Çocuklar oyunda art arda başarısız olduklarında akranları tarafından dışlanması bunun sonucunda da başarısız olarak nitelendirilir. Bunun ardından küçük düşürülme ve kendi aralarında kutuplaşma görülmesi olasıdır. Bu durumda çocuklarda yalnızlaşma, güçsüzleşme ve başarısızlık gibi duygusal bozulmalara yol açmaktadır. Çocuklarda sosyal bağların zedelenmesi de güçtür.

Gizli gizli oynanması

Okulların çoğunda yasak olan kanlı para oyunu öğrenciler arasında hala aktif durumundadır. Bu durumda öğretmenlerin iyi bir gözlemci olması gerekir ve bu oyunu oynanmasına göz yummamalıdır. Sadece öğretmenlerin değil aynı zamanda ebeveynlerin de çocuklarını fiziksel olarak kontrol etmesi gerekir.

Öneriler

Ebeveynlerin çocuklarıyla ilgilenmesi bu süreçte çok önemlidir. Bu şekilde şiddet içerikli oyunlar yerine hem eğlenceli hem de bilgi odaklı oyunlara yönelmeleri için çocuklarına gereken bilgilendirmeleri yapmaları gerekir. Çünkü çocuklar için tehlike kaçınılmazdır ve çocuklar bugününü ya da yarınını düşünmez. Keyif alma duygusu ile hareket ettikleri için oyundaki arkadaşlarıyla haz odaklı ilerlerler. Ancak bunun fiziksel ya da psikolojik yaralanmaları hakkında bir düşünceye sahip değildirler. Bu yüzden ebeveynler çocuklarının gelişiminden sorumlu olduklarının bilincinde olmalıdır.

Semanur Kaya

KAYNAKÇA

https://www.hendekhaber.com.tr/kanli-para-oyunu-oynanisi-ve-psikolojik-duygularin-derinligi

https://ilkha.com/roportaj/uzman-psikolog-asan-anlatti-kanli-para-ve-zararli-oyunlara-karsi-nasil-tedbir-alinmali-360763

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content