Kısa Süreli Egzersiz Beyin Fonksiyonunu Arttırıyor. Araştırmacılar, Farelerde Kısa Egzersiz Süreleriyle Aktif Olan Bir Gen Keşfetti.

     Çoğu insan düzenli egzersiz yapmanın sağlık için iyi olduğunu bilir. Yeni araştırmalar ise düzenli egzersizlerin sizi daha akıllı yapabileceğini de gösteriyor.

     Portland, Oregon’daki OHSU’daki sinirbilimciler, farelerle çalıştıkları kısa bir egzersizin, beyinde hipokampüste yer alan nöronlar arasındaki bağlantıyı arttırdığı, öğrenme ve hafıza ile ilgili beyin bölgesinde bulunan bir genin işlevini ise doğrudan artırdığını keşfetmişlerdir. Yapılan bu araştırma eLife dergisinde çevrimiçi olarak yayınlanmaktadır. Eş-kıdemli yazar, M.D., OHSU Vollum Enstitüsü’nde kıdemli bilim adamı ve Dixon,OHSU Tıp Fakültesi’nde Nöroloji Profesörü olan Gary Westbrook “Egzersiz yapmak ucuz bir iştir. Bunun için mutlaka lüks bir spor salonu üyeliğine ihtiyacınız yok veya günde 10 mil koşmanız da gerekmiyor” diyor.

     Hayvanlarda ve insanlarda yapılan önceki araştırmalar, düzenli egzersizin genel beyin sağlığını desteklediğini gösteriyor. Bununla birlikte, egzersizin genel olarak kalp, karaciğer ve kaslar üzerinde yararı vardır. Bu yararları beyin bölgesinden spesifik olarak belirli bir yönden ayırmak zordur. Örneğin, sağlıklı bir kalp, beyin de dahil olmak üzere tüm vücudu oksijenlendirir. Westbrook, “Önceki egzersiz çalışmalarının neredeyse tamamı sürekli alıştırmaya odaklanıyor” diyor. “Sinirbilimciler olarak, kalp ve kaslardaki yararları önemsemediğimizden değil ancak beyne özgü egzersizin faydasını bilmek istedik” diyor. Böylece bilim adamları, çalışan tekerlere kısa süreliğine yerleştirilen yerleşik sedanter ile, farelerde beynin tek egzersiz seansına verdiği yanıtı özel olarak ölçen bir çalışma tasarladılar. Fareler iki saat içinde birkaç kilometre koştular.

     Çalışma, kısa süreli egzersiz patlamalarının hipokampüsteki sinapsların artmasına neden olduğunu buldu. Bilim adamları, egzersiz sırasında aktive olan tekli nöronlarda bulunan genleri analiz ederek kilit keşif yaptılar. Belirli bir gen göze çarpıyordu: Mtss1L. Bu gen, beyin ile ilgili önceki çalışmalarda büyük ölçüde göz ardı edilmişti. Baş yazar Christina Chatzi, Ph.d “Bu en heyecan verici şeydi” diyor.  Mtss1L geni, hücre zarının bükülmesine neden olan bir proteini kodlar. Araştırmacılar, bu genin kısa egzersiz patlamaları ile aktive edildiğinde, dendritik dikenler olarak bilinen nöronlarda sinapsların oluştuğu yerde küçük büyümeleri teşvik ettiğini keşfetti. Aslında, çalışma akut bir egzersiz patlamasının beynin öğrenme için hazırlanmasına yeterli olduğunu göstermiştir.

     Araştırmanın bir sonraki aşamasında, bilim adamları öğrenme ve bellek üzerindeki etkiyi daha iyi anlamak için akut egzersiz sunumlarını öğrenme görevleriyle eşleştirmeyi planlamaktadır.

Çeviren: Şevval Özkaya

Kaynak: Science Daily

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content