Öteki Ben

     Hey! İçindeki sana sesleniyorum. Evet, evet sana yanlış duymadın. Sende gizli olan bir diğer sana söyleyeceklerim, onun sana tanıtacağım yönleri var. Kabul ediyorum kişisel gelişim kitaplarının girişi gibi oldu söylediklerim. Ama inan bu kavram aslında ondan çok farklı. Belki de tahmin ettğin gibi…. Alter egodan bahsediyorum ve onun bilinmezliklerinden.

     Kavramsal olarak ara sıra kulağımıza çalınmış, sık sık maruz kalmış olduğumuz ya da daha önce duymadığımız bir kelime olabilir. Ama alter ve ego kelimelerini bildiğimiz için alter egoyu da açıklayabiliriz. Ego diyince aklımıza direk Freud geliyor varsayıyorum. Ve id ego supergo dinamiklerinin Freud’un kuramlarında sık sık geçiyor. Ego benliğimizi temsil eden yapıdır. İçinde isteklerimizin dürtülerimizin düşüncelerimizin tutumlarınızın ve bunun gibi bize ait olan tüm güdülerimizin bulunduğu o koca balon egodur işte. Yani sen egosun, egoda sen. Peki ya alter? Onun anlamı ise “diğer” demektir. Yani alter ego diğer benliğini, içinde diğer seni taşıyan varlığındır. Egonun sen olduğu gibi alter ego da sensin.

     Henüz bugün dahi benliği çözememişken bir de diğer benlik mi ortaya çıktı diyorsan haklısın. Çünkü kişi kendi benliğinin farkına varamazken gizlide kalan alter egonun farkına varmakta daha büyük güçlük çeker. Hatta kimi zaman çoklu kişilik bozukluğu ile alter egonun karıştırılması da muhtemeldir.  Ama iki benlik arasındaki temel ayrım çok nettir. Benlik gördüğün dünya, alışmış olduğun davranışlar, tutumlardır. Alter ego ise sen zannettiğin senden tamamen farklıdır. Kendini her zaman çekingen, tuttuğunu koparamayan, başkalarının sözünden çıkmayan birisi olarak tanımlayabilirsin. Hatta çevrendekiler de seni böyle tanıyor olsun. Ama alter egon öyle bir kişilik olmayabilir, olmak zorunda değil. Aynı zamanda tam zıttı birçok özelliğe de sahiptir. Alter ego gizemli yapıda, karşıt durumda ya da senin tayin ettiğin sıfatlarda da olabilir. Onun varlığını ise ortaya çıkarınca keşfederiz. Şartlar ve bağlam kimi zaman kişinin alter egosuna dönüşmesini sağlar. İçinde yatan hayalleri gerçekleştirir ya da kendini ispatlama çabası gütmeden kendini bulur. Dönüşümler iyi ya da kötü sonuçlara yol açabilir. Kişinin kendini gerçekleştirmesinin özgürlüğü ve mutluluğunu yadırgayamayız. Fakat kişinin zorlama bir hal almasını, dışarıdan gelen baskıların yaratacağı gerginliğini de göz ardır edemeyiz. Gün içindeki değişimler gibi alter egomuz gün yüzüne çıkabilir ya da onu saklamak istediğimiz durumlar olabilir. Benliğimiz ile barışık olmamız gerektiği kadar alter egoyu da kabul edip onunla barışık olmalıyız.

     Unutma  bir tek sen yoksun. İçinde bir sen daha var. Ve senden farklı olan ona sahip çık. Çünkü aslında seni tanıyan bir dosttur alter ego.

 

Yazan: Miray Özden Kıran

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content