Parkinson Hastalığı Bağırsaklarda Başlayıp Vagus Siniri Üzeriden Beyine Yayılıyor Olabilir.

Aarhus Üniversitesi ve Aarhus Üniversite Hastanesi tarafından yapılan epidemiyoloji temelli bir çalışmaya göre Parkinson hastalığı sindirim sisteminde başlıyor; araştırma bu alanda şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı çalışmadır. Kronik nörodejeneratif Parkinson hastalığı çok sayıda insanın hayatını etkilemekte. Ancak, bilim insanları hala neden bazı insanlarda Parkinson hastalığının oluştuğunu bilmiyorlar. Aarhus Üniversitesi ve Aarhus Üniversite Hastanesi’nden bazı araştırmacılar hastalığın nedenlerini anlama adına önemli bir adım attılar.

Yapılan yeni çalışma Parkinson hastalığının sindirim sisteminde başlayıp vagus siniri üzerinden beyine yayılabileceğini belirtiyor.

Aarhus Üniversitesi doktora sonrası araştırmacısı Elisabeth Svensson çalışmalarının arkasındaki hipotezi şöyle açıklıyor: “Midelerindeki vagus siniri zarar gören yaklaşık 15.000 hasta ile bir sicil çalışması yürüttük. Bu metod 1970-1995 yılları arasında ülser tedavisi sırasında çok sık kullanılan bir yöntemdi. Eğer Parkinson hastalığının bağırsakta başlayıp vagus siniri üzerinden yayıldığı gerçekten doğruysa bu vagotomi hastaları Parkinson hastalığına karşı doğal olarak korunuyor olmalıydı.”

Doğruluğu kanıtlanan bir hipotez:

Açıklamasına devam eden araştırmacı, “Çalışmamız gösterdi ki vagus siniri tamamen zarar görmüş hastalar gerçekten de Parkinson hastalağına karşı doğal olarak korunuyor. Bu kişilerin hastalığı geliştirme riskleri 20 yıl sonra yarı yarıya azaldı. Ancak, vagus sinirlerinin sadece belirli bir bölümü zarar gören hastalar hastalığa karşı korunamadı. Bu durum, işlevsel olarak çalışan veya az bir zarar görmüş vagus sinirinin hastalığı beyine taşıyabileceği hipotezine de uyuyor.” dedi.

İlk klinik inceleme:

Araştırma, Parkinson hastalığının sindirim yolunda başlayıp vagus siniri üzerinden beyine ulaşabileceği hipotezine dair çok güçlü bir kanıtı ortaya koymuş oldu. Ayrıca çoğu hastanın Parkinson hastalığı teşhisi koyulmadan önce sindirim sistemi rahatsızlıklarından muzdarip olduğu da ortaya çıktı. Araştırmacı Elisabeth Svensson, bu konu hakkında “Parkinson hastaları, Parkinson teşhisi konulmadan önce de kabızlık gibi hastalıklardan muzdariplerdi, bu vagus sinirine bağlı nörolojik ve gastroenterolojik hastalıklar arasındaki bağlantının erken bir belirtisi olabilir.” dedi. Parkinson hastalığı ve vagus siniri arasındaki ilişki ile ilgili diğer hipotezler hayvan ve hücre çalışmalarına öncülük etmişlerdi. Ancak, bu güncel çalışma insanlardaki epidemiyolojik çalışmalar arasında ilki ve en kapsamlı olanı.

Bu araştırma hastalığa yol açan nedenleri belirme açısından çok önemli bir yapboz parçası gibi görülebilir. Bu araştırma ile birlikte araştırmacılar ileride Parkinson hastalığını tespit etmek ve engellemek için yeni bilgilerini kullanabilmeyi umuyorlar.

Araştırmacı Elisabeth Svensson araştırmalarının önemi hakkında son olarak “Artık vagus siniri ve Parkinson hastalığı arasında bir bağlantı bulduk, hastalığın gelişimini engellemek için bu nörolojik dejenerasyonu başlatan unsurları araştırmak çok önemli. Bunu yapabilmek gerçekten yeni bir dönüm noktası olacaktır.” dedi.

 

Çeviren: Mustafa Yıldırım

Kaynak: Neuroscience News

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content