Reklamcıların Bizi Etkilemek için Kullandıkları 7 Psikolojik Hile

  Reklamlar her yerdedir. Marka adınızı duyurmak; müşteri hacmi kazanmak ve rekabeti yenmek için önemlidir ancak işinizi nasıl göze çarpıcı hale getirirsiniz? Reklamcılar nasıl onların ürünlerini satın almamızı sağlıyorlar? Tamamıyla reklamcılığın nüfuz ettiği bir dünyada hatırlanacak bir şey yapmak önem taşır. Reklamcılar, her ne kadar etik olarak sorgulanabilir olsa da iyi bir reklamı bilim haline getiren şeyleri taktiklere indirgeyebilirler. Bu taktiklerin ne olduğunu daha iyi incelemek için bu yazıda “Reklamcıların Bizi Etkilemek için Kullandıkları 7 Psikolojik Hile”ye bakıyor olacağız.

1. Size Kendinizi Özel Hissettirirler

İnsanlar diğerlerinden eşsiz olduklarını hissetmek isterler. Onların kendilerini kalabalıktan ayıracak olan marka ve ürünleri alma olasılıkları yüksektir. Reklamcılar da bunu biliyor ve olabildiğince bundan yararlanıyorlar. Elbette ki belli bir ürüne sahip olmak sizi özel bir çoğunluğa dahil ediyorsa kendinizi onu almaya daha mecbur hissedeceksiniz. Ters psikoloji, markanızın daha ayrıcalıklı gözükmesini sağlayarak devreye girer ve bu da daha fazla insanın klübe dahil olmak istemesini sağlar.

2. Antropomorfizmi Kullanırlar

 İnsanlar doğal olarak başkalarıyla ilgilenmeyi isteyen empatik varlıklardır. Reklamcıların kullanmayı sevdiği hilelerden biri “antropomorfizm”dir yani insan olmayan bir nesneye daha insani bir biçim vermek. Hayvanları logo olarak kullanmak, hatta ürünü bir karakter olarak geliştirmek bile marka ile izleyici arasında daha benimsenmiş bir bağ kurulmasına destek olur. Canlandırılmış karakterler ise ürünün size daha tanıdık gelmesinde yardımcı olur. Ayrıca markanın daha akılda kalıcı olmasını sağlayarak ürünü satın almayı isteme olasılığınızı artırırlar.

3. Cinsel Çekiciliği Kullanırlar

  Reklamcılar, hayatlarınızı iyileştirebileceklerini duyumsanızı isterler. Cinselliğin, bir ürünü satmak için en büyük motivasyonlardan biri olduğuna ve onu reklamlarına dahil etmenin yollarını bulmaya karar verdiler. Bu teknik en çok güzellik ürünleri, kişisel bakım ve takviyelerde (ek besin, vitamin, mineral vb.) kullanılır. Belirli bir ürünü kullandıktan sonra çekici modeller/aktörler göstermek, ürüne sahip olma ihtiyacını büyük ölçüde etkiler. Ne de olsa kim çekici görünmek istemez ki?

4. Kolayca Akılda Kalan Reklam Müzikleri Yaparlar

  Hiç bir reklamdaki şarkıyı duyup da onu tüm gün aklınızdan çıkaramadığınız oldu mu? Reklamveren onun adını hatırlamanızı istediğinden bu bir tesadüf değil. Bazen belirli bir işletmenin telefon numarasını veya konumunu hatırlamanızı bile sağlayabilirler. Müziğin, özellikle titizlikle hazırlanmış reklam müziklerinin hatırlanması, anlatıcı sesiyle çekilen reklamlara göre daha kolaydır. Şirketler iyi bir şarkıyı mükemmelleştirmek için büyük miktarda para harcayacaklardır.

5. Renk Stratejisi Oluştururlar

     Genellikle okulda farklı renkler için farklı duygular olduğunu öğreniriz, kırmızı için öfke gibi. Bunun pazarlama için de geçerli olduğunu biliyor muydunuz? Bazı renk tonları onu gören insanlarda belirli bir tepkiye yol açtığından reklamlarda kullanılan renkler tesadüf değildir. Kırmızı gibi renkler eyleme geçme çağrısı gösterirken siyah gibi diğer renkler bir ürünün daha şık ve pahalı görünmesini sağlar. Ayrıca renkler belirli bir ürünün avantajlarını da ortaya çıkarabilir, gerçeklik ne olursa olsun yeşilin bir şeyin sağlıklı olduğuna işaret etmesi gibi. Renk, belirli tonun ötesine geçer ve onun yoğunluğu ve canlılığına kadar uzanır. Parlak ve yumuşak renkler arasında seçim yapmak izleyicilerinizin nasıl tepki vermesini istediğinize bağlıdır ki bu da tasarımcıların seçeneklerini daha dikkatli değerlendirmeleri anlamına gelir.

6. Bir Şeylerden Geri Kalma Korkusu Duymanızı İstiyorlar

  Hayat ilerledikçe bir fırsatı kaçırdığımız için pişman olduğumuz birçok anı düşünebiliriz. Reklamcılar bunu biliyor ve kendi ürünleri hakkında da böyle hissetmenizi istiyorlar. Özel fırsatlar ve sınırlı süredeki teklifler sunmak, belirli bir ürünü satın alma aciliyetini artırır. Böylece kendini dahil etmediğin için büyük bir hata yaptığını hissetmeni istiyorlar. Bir çift terlik için %50 indirim almak heyecan vericidir ille de yeni bir çifte ihtiyaç duyuyor olmasanız bile, özellikle de teklif 48 saat içinde sona eriyorsa.

7. Görsel Efektler Kullanıyorlar

  Muhtemelen yiyeceklerin reklamlarda neden gerçek hayattakinden daha iyi gözüktüğünü merak ediyorsunuzdur. Reklamlarda gösterilenler yiyeceklerin oldukça değiştirilmiş versiyonu olduğundan bu bir tesadüf değildir. Hatta gördükleriniz gerçekten yiyecek bile olmayabilir. Motor yağı, su itici yapısı nedeniyle yaygın olarak şurup yerine kullanılır. Ek olarak,  kamerada yönetilmesi daha kolay olduğundan süt genellikle tutkalla değiştirilir. Bunun dışında, aslında çoğu yiyecek olabildiğince lezzetli görünmesi için özenle tasarlanmış plastik modellerdir. Diğer teknikler arasında, ürünü en iyi ışık altında göstermek için ürünleri ve modelleri fotoşopla düzenlemek vardır. Görüntüyü çarpıtmak ve renklendirmede ince ayarlamalar yapmak, bir ögenin daha düzgün görünmesini sağlamada önemli bir başarı sağlar.

Çeviren: Sude Mert

KAYNAKÇA

https://psych2go.net/7-psychological-tricks-advertisers-use-to-manipulate-us/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content