Spinning Out

Spinning Out, akıl sağlığının, hırsın ve başarının, birbirlerini nasıl etkilediğine dair karmaşık ve etkileyici bir aile dramı.

Dizide, artistik patinaj sporunda kendini geliştirmiş, onlarca madalya ve kupa sahibi olan olimpiyat oyuncusu Kat Baker´in kariyerinin en başarılı döneminde zor bir atlayış sırasında ağır bir sakatlık geçirmesi ile başlayan dram dolu hikayesi anlatılmaktadır.

Bu kazanın etkilerinden biri; Kat‘in buz üzerine her çıktığında tekrar düşme korkusuyla yüz yüze gelmesidir. Ayrıca ailesi tarafından birçok baskılara maruz kalan genç kadın, buz pateni kariyerini sonlandırıp antrenörlük yapmayı dahi düşünmektedir.

Kat´in sorun yaşadığı ailesi; kendisiyle sürekli rekabet halinde olan ve kıyaslanalan artistik patinajci bir kız kardeşi ve bipolar bozukluğu olan annesinden oluşmaktadır.

Anne, kızları için çok yoğun bir rekabet içindedir. Hayatını ve yarıda bıraktığı buz pateni hayalini onların hayatları üzerinden yaşamaktadır.

Trajik bir şekilde başlayan olay; Kat´in yarışmada kafatasını yaralaması ve o zamandan beri devam eden yıkıcı etkilere neden olan – travma sonrası stres bozukluğudur. Kat hem bu sorunla yüzleşmekte hem de bipolar annesinin yaşamına olan etkilerini göğüslemektedir.

Genç sporcunun kazadan sonra yaşadığı travma sonrası stres bozukluğu, onu travmayı hatırlatan olaylardan kaçmaya zorlamaktadır. Travma sonrası stres bozukluğu yaşayan kişilerde, travmayı hatırlatan durumlar yok sayılır çoğunlukla fakat bu kişinin travmadan kurtulmasına veya travmanın etkilerinin azalmasına katkı sağlamaz. Kişi kendi iç dünyasında o travmatik olayları yaşamaya devam eder ve bu durumlarda kaçınmak travmanın etkilerini zamanla daha da büyütür.

Kariyerinin bittiğini zanneden Kat beklemediği bir anda, kendisi gibi artistik buz patinaj sporcusu Justin ve ailesi tarafından reddedemeyeceği bir teklif alır ve hayalini, korkusuna rağmen devam ettirmeye karar verir fakat bu sefer çift olarak.

Dizide sıklıkla konu edilen bipolar bozukluk, kişilerin kendilerini aşırı mutlu ve enerjik hissettikleri dönemlerin yanı sıra üzgün, mutsuz ve halsiz hissettikleri dönemlere de vurgu yapmaktadır.

Manik depresyon olarak da bilinen bipolar bozukluk, düşücesiz davranış, uykulu, enerjik, şiddetli ve düşük ruh hallerine neden olan bir rahatsızlıktır.

Bipolar bozukluk iniş ve çıkışlı ruh halinin iki ´kutbu´ olarak da düşünülebilir, bu yüzden ´bipolar´ bozukluk olarak adlandırılır. Kişiler kendilerini aşırı mutlu ve enerjik hissettikleri dönemlerin yanı sıra üzgün ve umutsuz olduğu dönemler de yaşarlar.

Dizide bipolar bozukluğun belirtilerinden; huzursuzluk, azalan uyku ihtiyacı, artan özgüven, kendine zarar verme gibi semptomlar gözler önüne serilirken; bipolar bozukluk gibi ciddi psikolojik sorunların insanların aile ve arkadaşlarıyla yaşantılarını, kariyerlerini ve yaşadıkları sıkıntıları nasıl etkilediğini izleyicilere aktarmaya çalışılmaktadır.

 

Nisa Nur Ece

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content