Bir Narsistle mi İlişkideyim?

Başka tür insanlarla ilişkide olduğunuzu bilmek çok kolaydır. Mesela bir alkolik ile ilişkideyseniz muhtemelen anlamanız uzun sürmeyecektir. Eğer partneriniz ağır depresyondaysa yine muhtemelen yakında anlayacaksınız. Ancak ilişkide bulunduğunuz kişinin bir narsist olup olmadığını anlamak çok daha çetrefilli olabilir. Partneriniz sosyal ve çekici olabilir. Partneriniz tarafından seçilmiş olduğunuz için kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Eğer biraz daha hassaslarsa, onlara duygusal destek sağlayarak hayatlarında hayati bir amaç sağladığınızı hissedebilirsiniz. Bir narsistle ilişkide olmak ilişkinin ilk aşamalarında çok güzel hissettirebilir – ve ilişkinizde bir sorun olduğunu anlamak biraz zaman alabilir.

Bir narsist ile ilişkide olduğunuzun 5 belirtisi.

Eleştiriyi kaldıramazlar

Çok açık olmak gerekirse, çoğumuz eleştiri almaktan hoşlanmayız. Ne var ki, eğer eleştiri adilse, çoğumuz eleştiri ile başa çıkabiliriz ve, bir ümitle, eleştiriden ders çıkarabiliriz. Eğer partneriniz bir narsistse, partneriniz bu ölçüyle eleştiriyle başa çıkamayacak. Eleştiri alıyor olmaları ilişki için büyük çatışmaya sebep olabilir ve, eğer bir narsistleyseniz, sonunda kendinizi susarken ve ince bir buz üzerinde yürüyormuş gibi hissederken bulabilirsiniz.

Her şeyin en iyisini bilirler.

Eğer bir narsistle ilişkideyseniz, belirli bir alanda ne kadar bilgili veya yetenekli olduğunuzun bir önemi yoktur, onlar her zaman en iyisini bilirler. Ayrıca eğer bir narsistleyseniz, fikirlerinize ilgisi olması çok düşük bir ihtimaldir ve partnerinizin monologunu tetiklememek için kendinizi susarken bulabilirsiniz.

Uzman manipülatörlerdir

Sosyal ilişkiler bir narsist için komplekstir. Dürüst ve doğrudan olmaktansa, ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli manipülatif taktikler uygulayabilirler. Uzun bir süre bunun farkında olmayabilirsiniz. Partnerinizin sizi manipüle ettiği araçları bulmadan önce kendinizi birkaç yıl bu ilişkinin içerisinde bulabilirsiniz.

Kıskançtırlar

Narsistler kıskanç olmaya meyillidirler ve eğer bir ilişkideyseniz sizi arkadaşlarınızdan, başarılarınızdan ve hobilerinizden kıskanabilirler. Narsistler çoğunlukla kendilerine yakın olanları kendilerinin bir uzantısı gibi görürler ve bazı şeyleri kendi başınıza yapmaya karar verirseniz kıskanırlar.

Önceliği hep kendilerine verirler

Eğer bir narsist ile ilişkideyseniz, önceliği daima kendi ihtiyaçlarına verirler. Size karşı empatiden yoksun olabilirler ve siz kızgınlığınızı ifade ettiğinizde bile bu davranışlarına devam edebilirler. Narsistler çoğu zaman kendilerini öncelikli konuma sokacak partnerler seçerler. Sonunda kendinizi kendi isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı yok saymaktan ve hep partnerinizin isteklerini yerine getirmekten bıkmış hissedebilirsiniz.

Böyle biriyle ilişkide olmak özsaygınıza ciddi bir şekilde zarar verir. Kendi ihtiyaçlarınızın ve fikirlerinizin geçerliliğini sorgulamaya başlarsınız. Partnerinizle çatışma yaratmamak için endişeli bir hale gelirsiniz ve bu yüzden kendinizi hep susarken bulabilirsiniz. Partnerinizin kıskançlığından dolayı kendinizi arkadaşlarınızdan, hobilerinizden ve aktivitelerinizden vazgeçerken bulabilirsiniz. Eğer narsist bir partneriniz varsa ve bu etkileri hissediyorsanız lütfen ihtiyacınız olan yardımı arayın.

 

Çeviren: Mikail Yayan

Kaynak: Psychology Today

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content