Friends ve Phoebe

Birçoğumuzun çok severek ve eğlenerek izlediği “Friends” dizisindeki karakterlerin kişilikleri hakkında hiç düşünmüş müydünüz? Monica’nın temizlik takıntısı, Chandler’ın rahatsız hissettiği her durumda şaka yapması ve bunun gibi birçoğu… Biz bugün Phoebe karakterini inceleyeceğiz.

Friends dizisi 25’li yaşlarındaki 6 kişilik bir arkadaş grubunun kendi başlarına ayakları üzerinde durma çabalarını ve bunu yaparken neler yaşadıklarını 20-22 dakikalık bölümler şeklinde anlatıyor.

Phoebe karakteri bilmeyenleriniz için, çocukken annesini kaybedip bir dönem sokakta yaşamış bir karakter. Masöz, aynı zamanda bir kafede gitar çalarak kendi yazdığı şarkıları seslendiriyor. Birçok batıl inanca sahip olan karakterimiz ruhlarla konuşup, enerji aktarımına inanıyor. Bu yönüyle epey ilginç bir karakter olduğu için izleyenlerde epey merak uyandırıyor.

Gelelim benim Phoebe karakterinde tahlil edebildiğim en önemli psikolojik rahatsızlığa: Şizotipal kişilik bozukluk.

Şizotipal Kişilik Bozukluk; garip ve nadir inançlar ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa sahip kişilerin alışılagelmişin dışında bir giyim tarzları vardır. Bu kişilerin birçok batıl ve spiritüel inanışları vardır. İlginç düşünme tarzları ve değişik hal hareketleri vardır. Phoebe karakteri annesinin ruhunun bir kedi aracılığıyla kendisiyle iletişime geçtiğini düşünecek kadar uçuk düşünce tarzına sahiptir. Belki de yaşadığı travmalardan kendini koruma yöntemi budur. Belki de ailesindeki herkesi küçük yaşında kaybetmesi sebebiyle onları hayatına dahil etmek için böyle inançlara başvuruyordur. Yaşadığı üzücü olayların onu bu kadar renkli ve komik bir karaktere büründürmesi sizce mümkün mü? Ah Pheobe, üzümlü kekim!

Pelin Avcı

Kaynakça: https://tr.wikipedia.org/wiki/Şizotipal_kişilik_bozukluğu

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content