Love Bombing: Aşırı Sevgi Görünümlü Manipülasyon

Sevgili Psikopol okurları dünya geliştikçe, insan ilişkileriyle ilgili gizemleri de bir bir çözüyoruz. Hem yaşamaktan korktuğumuz hem de yaşamak için can attığımız ‘aşkın’ sırlarını çözmeye çalışıyoruz. En mutlu olacağımız ilişkiyi yaşamak için çabalıyoruz. “Masal gibiydi ama ne olduğunu anlamadan bitti” dememeniz için öğrenmeniz gereken bir mevzu var: Love bombing!

Romantik ilişkinin başlarında bir bombardıman şeklinde yaşanan aşırı ilgi, sevgi, değer görme, sık ve sık hediyeler, sürekli olarak övülme, geleceğe yönelik romantik planlar gibi olumlu görünen şeylerin ilişkide mesafe kat edildikten sonra birdenbire tam tersine dönmesi durumuna ‘love bombing’ yani aşk bombardımanı denir. Love bombing ile ilişkiye bağımlı hale gelen kişi ilişkinin devamında tüm olumsuzluklara rağmen ilişkiyi bitiremez. Bu da kişinin psikolojik bunalımlara girmesine, özgüvenini kaybetmesine sebep olabilir.

Bu kavram ilk defa ABD Birleşme Kilisesi müritlerini manipüle etmek için kullandıkları yöntemi anlatırken kullanılmıştır.

Kim istemez ki bu şekilde sevgi bombardımanı yaşamayı? Ancak işler her zaman ilk başta göründüğü gibi devam etmeyebiliyor.

Böyle insanlar partnerlerine sanki bir romantik filmdeymiş gibi her istediklerini hatta istemediklerini bile verebilirler. Ancak bu durum devam ettikçe, kurban olan biteni takip edemez hale gelir. İlişki hızla ilerler ve kurban partneriyle ne kadar çok zaman harcarsa başkalarıyla o kadar az zaman harcar. Partnerine bağlanırken, ailesinden ve arkadaşlarından uzaklaşır. Zamanla bağımsızlığını kaybedebilir ve bu nedenle istismarcı partner güç ve kontrolü korur, çünkü kurbanın ondan başka kimsesi kalmaz. Kurban, ilişki çok rahat hissettirdiği için manipüle edildiğini fark etmeyebilir. Ancak her yeni bir ilişkinin ‘balayı aşaması’ gibi bu duygu da sona erer. Kurban istismarcıya hala duygusal olarak bağlı olabilir, ama dikkatini başka yere çekmek istediğinde, istismarcı gerçek rengini gösterir ve tüm ilgisini çeker. Kızgın ve aşırı kıskanç biri haline gelebilir, partnerini onunla zaman geçirmeye zorlayabilir. Zamanla istismarcının ilgisini yitirmek kurban için dayanılmaz bir hal almaya başlar ve yitirmemek için istismarcının isteklerini yerine getirmeye odaklanır.

Psikolog Dale Archer, sevgi bombardımanının aşamalarını ‘idealleşme, değer düşürme, atma (tekrarlama)’ olarak sıralıyor. İstismarcı partner ilk olarak idealleştirir ve yüceltir. Ancak zamanla sevmediği her durumda sevgisini geri çeker, verdiği değeri düşürür. Döngü böyle devam eder ve istismarcı kurbanı kontrol eder.

Sevgi bombardımanı büyük ölçüde bilinçsiz bir davranıştır. Diğer kişiyi elde etmekle ilgilidir. Bombardımancılar diğer kişiyi yakaladıklarında ve ilişkide güvende olduklarını hissetiklerinde tipik olarak değişirler ve manipülatif hale gelirler.

Sende sevilmek istiyorsun bunu hakediyorsun da. Ama sevilmek için feda ettiğin şey, senin en temel değerin olan benlik saygın olmamalı – Beyhan Budak

Peki ilişkinizde love bombing olduğunu nasıl anlarsınız?

 İlişkinizin başlarında;

– Kendinizi rüyada gibi hissediyorsanız ve partnerinizin yoğun ilgisini kaybetmeye dair korkularınız başladıysa,

– Partneriniz herhangi bir eleştirilecek noktası olmayan ‘kusursuz’ biriyse,

– Partnerinizin sevgi bombardımanı özellikle başka insanların bulunduğu ortamlarda artıyorsa,

İlişkinizde işler ciddiye bindiğinde;

– Partneriniz sizi başka insanların yanında sürekli eleştiriyor, hatta bazen aşağılıyorsa,

– Kendisini vazgeçilmez olarak görüyor ve sizin tek odak noktanızı kendisi yapıyorsa,

– Size kendisi uygun gördüğü zamanlarda ve uygun gördüğü kadarıyla ilgi ve sevgi gösteriyorsa,

– İlişkinin başında ve sonundaki bu değişimi asla kabul etmiyor veya bu değişimden dolayı sizi sorumlu tutuyorsa ne yazık ki daha önce love bombing denen sağlıksız aşk bombardımanına maruz kalmış olabilirsiniz.

Love bombing her ne kadar yorucu ve yıpratıcı olsa da bu durumdan korunmak veya maruz kaldıktan sonra yola sağlıklı bir şekilde devam etmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Öncelikle ilişkinin başında temkinli olun, ayaklarınızı yere sağlam basın. Sevgi, saygı, romantik hisler her ne kadar aniden ve kendiliğinden oluşuyor gibi görünse de aslında zamana yayılmış şekilde ve karşılıklı bir çaba ile oluşur. Daha ilişkinin başlangıcında aşırı yoğun duygular varsa burada dikkatli olmakta fayda var. İkinci olarak, sevgi bombardımanının olduğu ilişkilerde partnerler birbirini kusursuz görme eğilimindedirler. Hiçbir eleştiriyi dikkate almazlar. Üçüncü olarak, hayatta en çok değeri hak eden kişi sizsiniz ve bu değeri kendinize önce siz vermelisiniz. Karşınızdaki kişi bunu size kendi arzusuna göre alıp veriyorsa o kişiye dur demelisiniz. İlişkinizi tekrar değerlendirmelisiniz. Son olarak size iyi gelmediği halde devam ettirdiğiniz bir ilişki varsa ilişkide bağımlılık yaşıyor olabilirsiniz. Bunun üstesinden gelebilmek için gerekirse profesyonel destek alın, yaşadıklarınızı paylaşın.

İrem Yalçınkaya

Kaynakça:

Beyhan Budak – Senin Suçun Değil (100-103)

https://gonullupsikolog.org/blog/bir-duygusal-siddet-turu-olarak-love-bombing-sevgi-bombardimani-

https://evrimagaci.org/dijital-flort-siddetinin-basamaklari-lovebombing-ghosting-ve-gaslighting-nedir-10844

https://www.ebrubektasoglu.com/yazi/love-bombing-nedir/https://www.ebrubektasoglu.com/yazi/love-bombing-nedir/

https://kadinveyasam.net/ask-bombalamasi/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Skip to content